Didelio jautrumo CRB tyrimas

Didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo tyrimas (trump. djCRB), tai tos pačios medžiagos aptikimas kraujyje, kaip ir per tradicinį C reaktyvinio baltymo tyrimą, tačiau šiuo atveju yra papildomas pritaikymas. Jei atliekant didelio jautrumo C reaktyvinio baltymo tyrimą nėra aptinkama drastiškas jo pakilimas (pvz. dėl bakterinės infekcijos), tai galima atsižvelgti į žemų CRB rodiklių svyravimus, kurie leidžia aptikti tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, miokardo infarktu. Šios srities ligos yra pavojingiausios, sukeliančios daugiausiai mirčių.

Kompleksinis  širdies  ir  kraujagyslių  ligų  rizikos  veiksnių, metabolinio sindromo  ir  didelio jautrumo  C  reaktyviojo  baltymo įvertinimas galėtų  padėti  tiksliau  nustatyti  širdies  ir  kraujagyslių ligų išsivystymo riziką asmenims, kuriems nėra klinikinių simptomų.

Tyrimų duomenys rodo, jog metabolinis sindromas turi įtakos cukrinio diabeto ir išeminės širdies ligos rizikai  bei  didina  bendrąjį mirštamumą  ir mirštamumą nuo širdies  ir  kraujagyslių ligų, todėl šio sindromo diagnozavimas  ir gydymas yra svarbi profilaktinės ir klinikinės medicinos sritis. Metabolinis  sindromas  ir  atskiri   jo  komponentai, ypač  pilvinio tipo nutukimas,  teigiamai  koreliuoja  su padidėjusia didelio jautrumo  C reaktyviojo  baltymo koncentracija. Vidutiniškai  (1–3  mgl/l)  ir  labai (daugiau  kaip 3  mg/l) padidėjusi didelio jautrumo C reaktyviojo baltymo koncentracija metabolinio sindromo  tikimybę didina atitinkamai  –  4, 15  ir 7,39 karto

Normos:

  • Jei didelio jautrumo CRB yra <1.0 mg/L, tai reiškia, kad tikimybė susirgti širdies ligomis yra maža;
  • Didelio jautrumo CRB yra 1.0 mg/L – 3.0 mg/L, tai reiškia, kad tikimybė susirgti širdies ligomis yra vidutinė;
  • Didelio jautrumo CRB yra >3.0 mg/L, tai reiškia, kad tikimybė susirgti širdies ligomis yra didelė.
  • Jeigu didelio jautrumo CRB viršija 10 mg/L, tai jau gali reikšti uždegimus ar infekcijas ir diagnostinės prasmės infarkto tikimybei nustatyti nebeturi. Tokiu atveju tyrimą reikėtų pakartoti pasveikus.

Plačiau apie didelio jautrumo CRB tyrimą skaitykite čia >>>

Šis tyrimas atliekamas šiose laboratorijose ir jų padaliniuose >>>